Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-
Даниел Орен се завръща в Софийската опера, за да дирижира на 15 ноември „Реквием“ от Джузепе Верди.
Един от най-големите диригенти на нашето време идва в София след успешни представления в Южна Корея и симфонични концерти във Виена, а след това отива в Болоня за поредица спектакли на „Палячи“ от Леонкавало, разказват от Софийската опера и балет.
„Реквиемът на Верди е произведение, което нарушава конвенциите на сакралната музика, правейки я по-земна и драматична. Големият гений на Верди, както обичам да го наричам, е сътворил нещо толкова дълбоко, че дори надхвърля религиозните бариери: не е съвпадение, че 1874 г. е време, когато самият той е най-отдалечен от религиозната вяра. Няма значение дали сте християнин, евреин, мюсюлманин: винаги ще има място за молитва. Помага да се чувствам
Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.
Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.
„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.
Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят.
В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.
Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София.
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и участия в национални пленери и самостоятелни изложби.
„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова.
„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постройки, които напомнят за кубистични структури, но са потопени в мекия колоритен полъх на българското възраждане. Природните пейзажи с дървета и мотиви на стари къщи са облъхнати от модулирани преходи в дълбочина. В общата ритмика на композцията Тони въвежда акцентиращата роля на спускащата се отгоре светлина. В други пейзажният мотив, обзет от ритмическата организация на колорита, въплътен в цветните контури на дървета и спотаена светлина, е в хармоничен синтез на раздвижените природни елементи в тяхната конкретна и естествена мъдрост“, отбелязва в съобщението си Борисова.
Тони Райчев представи на 24 октомври втората си за тази година самостоятелна изложба в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен. Той заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините - на Община Шумен, както информира .
Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.
Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с
Актрисата Ейми Адамс казва, че създаването на последния филм, в който участва, е било освобождаващо преживяване за нея, предаде Ройтерс.
Филмът Nightbitch („Нощна кучка“) е комедийна драма за майчинството, връзките и идентичността. Продукцията е адаптация по едноименния бестселър на Рейчъл Йодер. Адамс играе художничка, която се отказва от кариерата си, за да остане вкъщи с 2-годишния си син.
Изолирана в предградията и опитваща се да се свърже с новата си идентичност, героинята на Адамс започва да забелязва физически промени в себе си. Един ден пухкави косми покриват части от тялото , а друг ден забелязва два реда зърна на корема си. Зъбите се усещат по-остри, обонянието е засилено и тя не може да устои на желанието да се присъедини към кварталните кучета на нощни разходки.
„Това е много физическа роля“, каза Адамс на пр
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.
Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.
Тодор Ялъмов не скри вълнението си.
Ние, като музиканти, се чувстваме много извисени, защото да имаш съпровод от 40 класически музиканти, води до голяма радост. Това казва Йордан Караджов от „Сигнал“ по повод концерта „Сигнал Symphonic“.
Събитието е на 11 декември в зала 1 на НДК, където на една сцена се събират рок групата и Филхармония - Враца.
„Врачанската филхармония, дирижирана от талантливия маестро Димитър Косев, много ни помага да успокоим нашите рок страсти и да предизвикаме публиката да остане доволна и от аранжиментите, и от нашите изпълнения. Ще представим до болка познати песни, но изсвирени и изпети по съвършено различен начин, което прави интересен този концерт“, допълва Караджов.
„Досега нашите почитатели са ни слушали като типична рок група. На този концерт по безпогрешен